Jak jsme vlastně k flatovi přišli?

Historie chovu retrívrů v naší CHS ze Zlínských strání začala již v roce 1997, kdy jsme si pořídili fenečku zlatého retrívra – Besinku. Jiného retrívra jsme v té době ani moc neznali a na goldenovi nás okouzlil vzhled a hlavně jeho povaha. Díky Besince jsem měla možnost proniknout do tajů loveckého výcviku a celkově se ve výcviku psů zdokonalit. Složili jsme spolu bezpočet zkoušek a když už nebylo co cvičit, začala jsem pomrkávat po druhých psech, koho bych co naučila. A tak se mi do rukou postupně dostávali všechna plemena retrívrů. Mezi nimi i flat.

Ale nebyla to láska na první pohled. Nejprve mi flat připadal příliš rychlý, živelný a k malým dětem moc akční pes. Jenže potom za mnou přišla kamarádka s prosbou, jestli bych jí jejího flata Vincenta nepřipravila na zkoušky. Tak se na nějaký čas ocitl Vinýsek u nás doma. A tam to začalo. Ano, on byl opravdu velmi aktivní. Ale jen při práci a na procházkách, ale doma, doma to byl dokonalý společník, který trpělivě čekal, až na něj přijde řada. Byl opravdu úžasný. Nádherně se s ním pracovalo, k dětem byl nekonfliktní a velmi kontaktní. A tak jsem tehdy prohlásila, že pokud někdy budu mít flata, tak jedině po Vincentovi. A stalo se. Jeho krytí napoprvé sice nevyšlo, ale napodruhé si dal záležet a narodila se nám Aimee, spolu s dalšími 7 sourozenci. A potom u nás započalo flatí šílenství. Flati jsou opravdu moc fajn a všichni majitelé flatů to velice dobře ví a tak se velmi rádi sdružují dohromady. Najednou se kolem mě motal ne jeden flat, ale hned několik, mnohdy i kolem 15-20.

Povahy retrívrů

Poslední dobou mě začínají strašit povahy retrívrů. Všude čteme, jak má být retrívr hodný, nekonfliktní, přátelský a sebevědomý a na druhou stranu mi rukama na cvičáku prochází psi agresivní, vystrašení, dominantní atd. Je to především u psů samců. Téměř z 99 procent bývají samci labradorů a goldenů agresivní na psy – samce. U flatů je to procento úplně minimální. Ale přesto bývá. A když člověk pátrá proč to tak je, tak se vždy narazí na to, že někdo z předků s tím měl problémy. Proto jsem velmi pečlivě vybírala krycího psa pro naši Aimee. Nestačilo mi to jen omrknout na webu dle titulů na výstavách a zkouškách, ale pátrala jsem osobně a sháněla info různě jinde. Nakonec se výběr Gastona ukázal být velice šťastný. Jsou po něm opravdu báječná štěňata. Na rovinu říkám, že naše Aimee není výstavní typ, i když standardu samozřejmě dokonale odpovídá, ale není to vyhrávací pes z výstav. Ale zato povaha je perfektní a ve spojení s Gastonem to vyšlo luxusně. Jejich děti mají už skoro 1,5 roku a tam se už dá leccos poznat. Právě proto si chci nechat i jedno štěně, protože čas letí a před pár dny oslavila naše Aimee už 5.narozeniny. Psí život je krátky a nevím, kde bych pak po jejím odchodu sháněla štěně, které by mi zaručovalo takovouto skvělou povahu.

Štěně od nás

Především je pro nás naše Aimee právoplatným členem rodiny a stejně tak jsou pro nás důležitá i její štěňátka. Vyrůstají s námi v rodinném domě v centru všeho dění. Štěňátka jsou zvyklá na děti, na běžný ruch domácnosti, a také na ostatní psy.

Můžete se na ně přijet kdykoli po předchozí domluvě podívat. Při odběru budou několikrát odčervená, očkovaná a zvyklá na granule. Prodejem štěňátek však náš zájem a péče nekončí – s novými majiteli chceme udržovat dobré vztahy i v budoucnosti a dozvědět se, jak se našemu psímu dítěti daří. Očekáváme tedy i ze strany nových majitelů, že nám budou referovat vše podstatné. Viz. odkaz VRH A.

Nabízíme pomoc s výcvikem a v době Vaší dovolené je možnost Vašeho pejska pohlídat. S předchozím vrhem jsme uspořádali velmi povedené setkání a dodnes jsmes mnohými velmi dobří přátelé 🙂

Zabývám se výcvikem psů. Cvičím na základní i vyšší zkoušky, pořádám víkendovky i psí tábory zaměřené na výcvik a naše odchovy budou na tyto tábory zvány přednostně – více informací o mých výcvikových zkušenostech na https://www.vycvikretrieveru.eu.

Nabízím i pomoc s vystavením Vašeho pejska na výstavě, a věnuji se i stříhání psů. Samozřejmostí je i tzv. chovatelský servis, tj.pomoc a rada v jakékoliv situaci.

Samozřejmě nás potěší, budete-li se s naším odchovaným štěňátkem prezentovat na zkouškách nebo i výstavách, ale rozhodně to není podmínkou. Flat bude šťastný i jako „obyčejný“ rodinný společník, i tak to zůstane tím nejlepším psem na světě.

Proč ze všech retrívrů právě flat?

Je pravda, že každému vyhovuje něco jiného. Ale na jednom se majitelé retrívrů určitě shodnou. A to je povaha, která by měla být přátelská, vlídná a závislá. Radost z pohybu a jakékoliv činnosti by měli mít retrívři vrozené.

Rukama mi prošla již všechna plemena retrívrů, ale nejvíce samozřejmě goldeni, labradoři a flati. Když budu srovnávat jen tyto 3 nejčastější, ve všem u mě na celé čáře vítězí flati. Proto jsem k nim také po goldenech přesedlala a už bych neměnila.

Jsou ze všech 3 jmenovaných plemen nejméně zkažení, takže se u nich všechny typické vlastnosti projevují v plné míře.

Je škoda, že už i flatů se sem tam objevuje agrese, ale co zatím mohu posoudit, je to často chybou výchovy a výcviku. Kdežto u LR a GR to vidím již geneticky. Také chuť k práci u flatů je neutuchající. Radost z přinášení čehokoliv a radostné plnění jakkoliv přihlouplých povelů je někdy až dojemné. Na jednu stranu dokážou být flati rychlí, divocí a sportovně založení, ale na druhou stranu jsou z nich doma klidní a pohodoví mazlíčci rodiny, kteří vydrží podle potřeby s majitelem proležet celý den u televize nebo jen na pelíšku v rohu kuchyně, když maminky něco zdlouhavého vaří. :o)

Není divu, že se více a více protlačují do canisterapie, ať už jako polohovací psi k ležákům nebo jako radost dělající kamarádi k seniorům nebo do dětských domovů.

Myslím, že ten komu vyhovuje všeobecná povaha retrívrů, si ve flatovi najde přesně to, co potřebuje. Starší lidi dobrého společníka v domácnosti (musí být ale splněný dva předpoklady – jednak výběr klidnějšího jedince u chovatele a za druhé jakkoli je flat přizpůsobivý, třikrát za den obejít panelák mu rozhodně stačit nebude!), sportovci zase sparingpartnera na běžky, na túry, ale i na hřiby do lesa. Rodiny v něm najdou skvělého přítele pro děti. Dokáže rozumět jak malým dětem, ke kterým je neuvěřitelně jemný, tak i teenagerům, se kterými sdílí jejich nálady a ne vždy jednoduché zapojení do kolektivu.

Jelikož je mi smutno, když vidím, jak některým plemenům uškodila jejich popularita (dalmatini, labradoři, jezevčíci…), snažím se u našeho odchovu o to, aby flatíkům zůstalo vše, co je činí tak jedinečnými.

A proč flat právě od nás?

Jde mi hlavně o povahu a zdraví plemene. Vzhled je sice také důležitý, ale na výstavu se člověk vydá párkrát za život, ale povahu člověk se psem sdílí denně. A ruku na srdce. I ten krásou nejméně obdarovaný pejsek se svému pánečkovi líbí stejně ze všech nejvíce :o). Jelikož po celý život sleduji u naší Briketky Aimee jen ty nejlepší vlastnosti a slyším na ni chválu kudy chodím, uznala jsem, že by bylo škoda si nechat takovou nádheru jen pro sebe. Pečlivě jsem zvažovala výběr ženicha právě z té povahové a zdravotní stránky. Myslím, že jsem chybu neudělala. Všechno, co můžu zatím u našich štěňat sledovat, mně naplňuje pocitem dobře odvedené práce. Štěnda jsou neuvěřitelně družná, přátelská, veselá, vždy připravená dělat radost a už i ve velmi nízkém věku se u nich nadmíru projevovala chuť k aportování čehokoliv. Jestli je to bota nebo míček je jim jedno, hlavně že se to dá uchopit do tlamičky. Snažíme se, aby naše štěňátka byla vybavena do života po všech stránkách. Proto jim dopřáváme pobyt venku i doma, mazlení s dětmi i dospělými, pouštíme jim různé zvuky, aby se ničeho nebála. Snažíme se v nich maximálně podporovat hravost – neboť kdo si hraje – nezlobí :o).
Očkování i odčervení je u nás samozřejmostí, stejně jako krmení kvalitním krmivem. Dopřáváme jim také jízdu autem, protože bez auta se už v dnešní době nikdo nikam nevydá… :o).